Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Një paketë bombë në Boston kishte mesazh që kritikon Zuckerberg

79d90ec1-4e96-4d5c-9ccf-ba0e3b415b9e

Një paketë bombë që shpërtheu të martën pasi u dorëzua në Universitetin Northwestern në Boston përmbante një mesazh kritik ndaj Mark Zuckerberg, pronari i Facebook, raportoi CNN, duke cituar burime të paidentifikuara policore.

Në mesazh përmendej bashkëpunimi mes kompanive të përfshira në zhvillimin e rrjeteve të realitetit virtual dhe komunitetit akademik.

Meta zhvilloi platformën e realitetit virtual social Horizon dhe mesazhi paralajmëron komunitetin akademik që të mos bashkëpunojë me kompani të tilla, sipas CNN.

Një punonjës 45-vjeçar i Universitetit Northwestern në Boston ka mbetur i plagosur lehtë kur ka shpërthyer pakoja që po mbante, e cila është dërguar në adresën e këtij institucioni, tha policia.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Autoritetet thanë se një tjetër paketë e dyshimtë u gjet në kampusin e universitetit të martën dhe u zhvendos në një vend të sigurt, ku u neutralizua dhe se FBI po ndihmonte në hetim.

Pakoja që shpërtheu ishte një nga dy të raportuara në polici të martën mbrëma, por nuk u tha se si u dorëzuan në kampusin universitar.

Mësohet se në këtë ngjarje kanë ndërhyrë ekipi i policisë për çminim, zjarrfikësja dhe urgjenca mjekësore.

Policia mbërriti në kampus pak para orës 19:30 dhe universiteti u kërkoi studentëve që prisnin fillimin e orëve të mbrëmjes të gazetarisë në sallë të largoheshin nga godina.

Mësimet e mbrëmjes janë anuluar në gjashtë ndërtesa, njoftoi policia në Twitter.

Related Posts

Leave a comment