Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Xi dhe Putin: Do të punojmë bashkë si ‘një fuqi e madhe’

-640-0-1663243553xwhatsapp-image-2022-09-15-at-15446-pm-869 (1)

Udhëheqësi kinez Xi Jinping ka deklaruar se Kina është e gatshme të punojë me Rusinë si “fuqi të mëdha”.

Kjo deklaratë vjen në takimin e tij me presidentin rus, Vladimir Putin, në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Samarkand, Uzbekistan.

Nga ana tjetër, Putin ka kritikuar përpjekjet për të krijuar një “botë unipolare” dhe vlerësoi qasjen “e ekuilibruar” të Kinës ndaj Ukrainës, teksa takoi presidentin kinez Xi Jinping në Uzbekistan.

Samiti i SCO-së, një takim vjetor i liderëve euroaziatikë për politikën rajonale, ekonominë dhe sigurinë, ndodh në një kohë vendimtare kur një Kinë në rritje dhe dobësim i Rusisë mund të ndryshojnë balancën e fuqisë së Azisë Qendrore në favor të Pekinit.

Të dy liderët kanë planifikuar gjithashtu ndalesa në Kazakistan, ku Xi nisi për herë të parë nismën e tij të investimeve të huaja “brez dhe rrugë” në vitin 2013.

Duke nënvizuar rëndësinë e rajonit, vizita e Xi do të jetë udhëtimi i tij i parë ndërkombëtar që nga fillimi i pandemisë dhe vjen vetëm një muaj përpara një takimi vendimtar të partisë komuniste që pritej të çimentonte mandatin e tij të tretë si udhëheqës precedent.

Kina dhe Rusia kanë kërkuar prej kohësh të pozicionojnë SCO-në, të themeluar në vitin 2001 me katër ish-kombe të Azisë Qendrore sovjetike, si një alternativë ndaj grupeve shumëpalëshe perëndimore.

Related Posts

Leave a comment