Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Turqia do të transportojë 13 tonë lule për homazhet për Mbretëreshën Elizabeth

social-770x385-1-696x348

“Avionët do të transportojnë mbi 500 000 buqeta të porositura nga luleshitës britanikë dhe dërgesa e fundit pritet të mbërrijë të premten”, njoftoi sot një zëdhënës i kompanisë.

“Fillimisht, Britania e Madhe kërkoi 18 tonë lule, por prodhuesit turq ishin në gjendje të siguronin vetëm 13 tonë lule për shkak të kërkesës së lartë diku tjetër, dhe ndikimeve sezonale”, shtoi zyrtari i “Turkish Airlines”.

“Prodhuesit në qytetet mesdhetare Antalia dhe Isparta kanë patur një rritje rekord prej 90% të kërkesës pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II më 8 shtator”, sipas të dhënave.

Në funeralin shtetëror të planifikuar për 19 shtator në Londër, ku do të marrin pjesë liderë boterorë, Turqia do të përfaqësohet nga ministri i Jashtëm, Mevlut Çavusoglu.

Related Posts

Leave a comment