Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Futbollistët më të paguar të vitit 2022

auto_Capture1663365735

Vitet e fundit ata janë mësuar të kryesojnë të gjitha llojet e renditjes, përfshirë ato të lojtarëve që fitojnë më shumë. Por për Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon është koha për të dorëzuar stafeten. Këtë e demonstron Sportico, i cili ka hartuar renditjen e lojtarëve që fitojnë më shumë në sezonin 2022/23 mes pagës (e konsideruar bruto) dhe të ardhurave nga sponsorizimet.

Një renditje që e sheh talentin e PSG-së, Kylian Mbappe në vendin e parë pas rinovimit monstruoz që e lidhi atë me klubin kryeqytetas deri më 30 qershor 2025. Sulmuesi – ish-kampion bote me Francën në 2018 – do të fitojë gjithsej 125 milionë dollarë (e njëjta gjë shuma në euro, me kursin aktual) ndërmjet pagës dhe sponsorit.

Mbappé ishte në gjendje të llogariste në një levë të rëndësishme në negociatat e tij për rinovimin e kontratës kur marrëveshja e tij e mëparshme skadoi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Në vend të dytë është Cristiano Ronaldo, i cili nuk po kalon sezonin e tij më të mirë te Manchester United. Portugezi do të fitojë 133 milionë euro në sezonin 2022/23. Përveç sponsorizimeve të ndryshme, marka CR7 e Cristiano Ronaldos përdoret në syze, këpucë, parfume, të brendshme, hotele dhe palestra.

Top lojtari tjetër që duhej t’i linte vend Ronaldos mbyll podiumin: Lionel Messi. Argjentinasi luan edhe në Paris Saint-Germain dhe mes pagës dhe sponsorizimeve do të arkëtojë 110 milionë euro këtë sezon.

Vetëm Ronaldo dhe Kylie Jenner kanë më shumë ndjekës në Instagram se Messi. “Pulce” ka shtuar një marrëveshje milionerësh me Socios në portofolin e sponsorëve të saj, ku përfshihen edhe Adidas, Budweiser, Mastercard, PepsiCo dhe shumë të tjerë.

Top 5 përfundon me yllin e tretë dhe të fundit të PSG-së, brazilianin Neymar (91 milionë euro) dhe sulmuesin e fortë të Liverpool-it, Mohamed Salah. Futbollisti egjiptian – i cili fitoi Këpucën e tij të tretë të Artë vitin e kaluar – është dukshëm i shkëputur nga të tjerët në renditje me një total prej 39.5 milionë euro në paga dhe të ardhura nga sponsorizimi.

Related Posts

Leave a comment