Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Agostin Kola, legjende tjeter e bardh e bluve.

maxresdefault

Manush Thanasi

Viti 1981….Dhjete dite para ndeshjes me Irlanden e Veriut i kam shkuar ne shtepi kerij lojtari per te konkluduar ne se mund t’ja dilte te luante me kaviljen e demtuar.
Nje kuzhine mikroskopike te asaj kohe , sic i kishte cdo shqiptar,ishte pershtatur per dhome gjumi per Agostinin dhe te vellain Andrea.Dollapi i rrobave e bente te pamjaftueshme vendosjen e dy krevateve , prandaj kishin gjetur si zgjidhje praktike ,dy krevate marinari……Per fatin e tij te mire Agostini mund t’ja dilte.
Ne festen qe organizon ne stadium mbas deshjes, presidenti i ekipit kundershtar , i cili dhe ishte kryelordi i Belfastit i thote asistentit te tij , me ke mund te komunikoj ?
Ai i thote …. me doktorin se vetem ai flet anglisht. Lordi i afrohet Koços ( sigurimsit te ekipit ) i cili me barkun dhe koken e madhe e gjyslyket si byth kavanozi , te krijonte idene qe ishte mjeku i ekipit.
Jo i thote asistenti , eshte ky me tuta. Lordi afrohet dhe me thote duke treguar me gisht Agostinin…..Per ate djalin atje dhe kater lojtare qe i kam shenuar me numra, jam gati ti paguaj duke i peshuar me paund,sterlina. Ju lutem ja spjegoni trainerit tuaj qe te hy ne bisedime qe tani per kartonin e tyre. Prof.Veri nuhati qe kishte diçka dhe u afrua vete.
Vero i them une,lordi kerkon te bisedoje me ty per kartonin e pese çunave tone. Prof.Veri u skuq per momentin dhe nuk i kthen pergjigje atij ,por me drejtohet mua…..kujt i thojshim karton ky mer jahu. Ku kina no kartona. Atehere une i drejtohem perseri Lordit te Belfastit…. Zoti president , traineri ju spjegon qe me ligjet qe kemi ne , ndalohet shitja dhe blerja e lojtareve. Ai ju falenderon per vleresimin qe i behet lojtareve te tij.
Sapo u ndame nga presidenti memoria me çoi ne Tirane pikerisht te ajo dhome e sajuar me krevate marinari ,ku flinte lojtari i madh dhe qe do te peshohej me sterlina.
Eeeeee ne sport ashtu si dhe ne jete duhet dhe fat….
Ai qe fati atij me sportista legjende.
Mund të jetë një imazh i 1 person

Leave a comment