Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Pranë Alaskës, avionët luftarakë amerikanë kapin dy bombardues rusë

-640-0-d31638713578686c67f7af627371ae45

Avionët luftarakë amerikanë kanë kapur dy bombardues rusë pranë shtetit të Alaskës.

Bombarduesit Tu-95 fluturuan në të ashtuquajturën Zonë të Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore të Alaskës të hënën, tha të martën Komanda e Mbrojtjes Ajrore të Amerikës së Veriut, Norad. Dy avionë luftarakë F-16 më pas kapën dy bombarduesit.

Avionët rusë ishin në hapësirën ajrore ndërkombëtare në atë kohë dhe nuk kishin hyrë në hapësirën ajrore të SHBA apo Kanadasë, theksoi Norad. Qasja ruse nuk konsiderohet as si “kërcënim” dhe as “provokues”.

Një zonë identifikimi e mbrojtjes ajrore është një zonë e zgjeruar përtej hapësirës ajrore të një vendi ku vërehen lëvizjet e avionëve për të marrë  më shumë kohë për përgjigjen në rast të një sulmi të mundshëm.

Komanda e Mbrojtjes Ajrore të Amerikës së Veriut tha se “në mënyrë  të vazhdueshme” vëzhgon avionë të huaj në zonë dhe i shoqëron ata “nëse është e nevojshme”. Është relativisht e zakonshme që avionët rusë të përgjohen në rajon.

Marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Rusisë aktualisht janë jashtëzakonisht të tensionuara për shkak të luftës agresioni rus kundër Ukrainës. Presidenti rus Vladimir Putin ka folur vazhdimisht për mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore.

Related Posts

Leave a comment