Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

“Frika e Biden-it”, studiuesi amerikan: Nëse Vuçiç-i rrëzohet, një regjim akoma më ekstremist do të vijë në pushtet

-640-0-82380cbe817faa7ffe83b46957c33fe5

Profesori dhe studiuesi amerikan, Chris Dolan, përmes një cicërime në rrjetin social Twitter, tha se njëra ndër arsyet pse administrata e presidentit Joe Biden nuk do të ndryshojë qëndrim karshi Serbisë, është sepse Shtetet e Bashkuara i frikësohen kolapsit të regjimit të presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe pasojave që mund të ketë në Ballkanin Perëndimor.

“Nëse regjimi i Vuçiç-it do të rrëzohej, Amerika supozon se një regjim akoma më ekstremist dhe më nacionalist apo militant do të vijë në pushtet në Beograd duke ngritur perspektivat e një lufte tjetër ballkanike”, shkroi Dolan.

Sipas tij, e njejta strategji po përdoret nga administrata e Biden-it edhe ndaj presidentit rus Vladmir Putin pas pushtimi të Ukrainës.

“Është e njëjta strategji që administrata Biden po përdor kundër Vladimir Putin-it. Amerika frikësohet se nëse i jep shumë ndihmë Ukrainës, regjimi i Putinit mund të shembet dhe pasardhësi i tij mund të jetë edhe më ekstrem dhe agresiv”, shtoi ai.

Me këto pikëpamje pajtohet edhe hulumtuesja Ivana Stradner, e cila ditë më parë shkroi në Twitter se është kërcënuar nga një zyrtar i lartë i qeverisë serbe për gjoja “dëmtim të reputacionit të Serbisë”.

“Vuçiç është i zgjuar dhe shmang gabimet e paraardhësve të tij. Ai ka shkatërruar opozitën liberale dhe e paraqet veten si forca e stabilitetit në Ballkan, kështu që ai gjithmonë mund të përshkallëzojë tensionet dhe më pas të shantazhojë BE-në dhe SHBA-në që kanë frikë nga tensionet në Ballkan”, shkroi ajo në Twitter.

Ndryshe, në Kosovë prej kohësh është kërkuar një prezencë shumë më e madhe amerikane në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, por kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të enjten se Beogradi do ta vonojë arritjen e një marrëveshjeje me shpresën se do të ndërrojë pushteti në SHBA.

“Jam plotësisht i bindur që Beogradi po pret vitin 2024 dhe ta vonojë dialogun e marrëveshjet me Kosovën derisa shpresojnë se do të ndërrojë presidenti në Shtëpinë e Bardhë. Pra, pritja e dyfishtë krijon disa shpresa të rreme në Perëndim”, tha Kurti në Akademinë Diplomatike të Vjenës.

Related Posts

Leave a comment