A e dinit se vaji i ullirit mund t’iu shpëtojë jetën?!

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Vaj ulliri është lehtësisht i tretshëm, dhe ndihmon në luftën kundër kancerit, ndihmon në rritjen e fëmijëve dhe ngadalëson plakjen për shkak përmbajtjes së lartë të antioksidantëve që bllokojnë radikalët e lira. Është i mirë për eshtrat, nyjat, lëkurë, mëlçi dhe zorrët. Gjithashtu ndihmon tek diabeti dhe ulcera në stomak.

Shkencëtarët nga Universiteti Hunter në New York kanë bërë një kërkim mbi minjtë, në bazë të së cilit konstatuan se antioksidansi oleokantal shkatërron qelizën kancerogjene një orë pas hyrjes në të.

Kërkuesit shkencorë theksuan se substanca është efektive në trajtimin e kancerit të prostatës, kancerit pankreatik dhe të gjirit dhe se personi i cili vuan nga kanceri, por i cili peshon rreth 90 kilogram, duhet të konsumojë së paku 2,25 litër vaj ulliri.

Shkencëtari Paul Breslin, siç transmeton AA, shpjegon se substanca oleokantal do të jetë më efektive nëse konsumohen çdo ditë.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Shpërndaje:

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − four =