Çfarë ndodh nëse kryeni më shumë marrëdhënie seksuale

Gjatë një akti seksual, trupi dhe truri komunikojnë më shumë dhe më mirë me njëri-tjetrin. Më poshtë janë disa fakte që shkaktohen nga një jetë e shëndetshme seksuale.

Studimet kanë provuar se nga seksi përfitimet shëndetësore janë të panumërta. Nëse nuk shkon në palestër çdo ditë, atëherë zëvendësoje atë me seks të rregullt. Seksi përmirëson gjumin, forcon muskujt dhe i tonifikon ato, madje edhe ul ndjeshëm rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

Seksi është fizikisht dhe emocionalisht mjaft intim. Gjatë orgazmës, trupi prodhon shumë oksitocinë, hormoni që nxit më shumë lidhjen mes njerëzve. Përveç aktit biologjik, seksi forcon ndjenjat që ke për partnerin dhe e bën lidhjen emocionale edhe më të fortë.

Kush e dinte se seksi mund të të bëjë më të bukur? Mjekët thonë se shkak për këtë është fakti që seksi rrit qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin, shton oksigjenin në lëkurë, duke e bërë atë më të ndritshme dhe të shkëlqyeshme.

Marrëdhënia e rregullt seksuale ka të bëjë me tërheqjen fizike, e cila të bën të ndihesh më mirë, më e dëshiruar dhe e veçantë – pika të rëndësishme për të rritur vetëbesimin. Nëse ti ndihesh mirë, njëlloj do të jetë edhe për partnerin.

Gjatë aktit seksual, trupi lëshon endorfinë, që ndihmon në largimin e tensionit, jep qetësi dhe të ndihmon të ndihesh më e qetë dhe më e lumtur. Më pak tension në trup do të thotë më pak tension mes marrëdhënies suaj dhe më shumë kohë për të shijuar njëri-tjetrin.

Orgazma të bën më të zgjuar.

Shpërndaje:

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen + seven =