“Lija e majmunit”/ Britania në alarm, virusi i rrallë afrikan “godet” vendin

Dy raste të virusit të rrallë të lise se majmunit janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar, ka zbuluar sekretari i shendetesise Matt Hancock.

Ai konfirmoi se një nga njerëzit e infektuar me line është akoma në spital, por nuk dha detaje të mëtejshme të vendndodhjes ose gjendjes së tyre.

Lia e majmunit është një sëmundje e rrallë virale që shkakton skuqje të lëkurës me flluska dhe simptoma të ngjashme me gripin. Shkaktohet nga një virus i përhapur nga majmunët, minjtë, ketrat dhe gjitarët e tjerë të vegjël.

Sëmundja mund të përhapet mes njerëzve  nga kontakti lëkurë në lëkurë, kollë dhe teshtitje ose duke prekur rroba të ndotura ose shtrat.

Qytetaret kerkojne mbyllje te kufijve, nisur nga fakti qe ky eshte nje virus i mbartur me shume mundesi nga Afrika./Arberianews

Shpërndaje:

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + sixteen =