Plazh apo pishina, sa e sigurt është të notosh në mes të pandemisë së koronavirusit?

Ditët janë më të gjata, qielli është një blu e qartë dhe rrezet e diellit po shkëlqejnë për të ngrohur kockat tona pas asaj që ndjehej si një dimër i pafund.

Dhe kështu, pothuajse të gjithë po ëndërrojnë të kenë pushime diku me ndonjë det, rërë dhe argëtim në diell.

Por një pyetje e madhe mbetet në mendjet e njerëzve: A është në të vërtetë e sigurt të notosh në një plazh apo pishinë gjatë pandemisë COVID-19?

Zyrtarët shëndetësorë në të gjithë botën thonë se mund të jetë e sigurt, për sa kohë që notarët rrinë në udhëzimet e distancës sociale si brenda dhe jashtë ujit, shkruan DailySabah.

Sipas Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nuk ka asnjë provë që virusi që shkakton COVID-19 mund të përhapet nga një person në person në ujë në pishina, vaskë të nxehtë, oqeane apo liqene.

Madje, dezinfektuesit e pishinës si klori gjithashtu duhet të vrasin virusin, duke siguruar një shtresë tjetër mbrojtjeje.

Por turmat ende paraqesin rrezik.

Kjo është arsyeja pse komunitetet që po rihapin pishinat dhe plazhet po krijojnë rregulla të përkohshme që kufizojnë kapacitetin dhe kërkojnë maska të fytyrës.

M.C

Shpërndaje:

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 15 =