Shpërthim në xhami gjatë kohës së faljes në Afganistan, 32 viktima dhe 45 të plagosur(VIDEO)

Të paktën 32 persona kanë vdekur dhe 45 janë plagosur pasi një shpërthim goditi një xhami shiite gjatë lutjeve të së premtes në qytetin afgan të Kandahar.

Shpërthimi ndodhi në xhaminë Iman Bargah. Fotografitë nga vendi i ngjarjes tregojnë dritare të copëtuara dhe trupa të shtrirë në tokë, ndërsa të tjerët përpiqen të ndihmojnë.

Shkaku i shpërthimit nuk është ende i qartë, por dyshohet për një sulm vetëvrasës, raporton Aljazeera.

Një dëshmitar okular i tha agjencisë së lajmeve AFP se ai dëgjoi tre shpërthime, një në derën kryesore të xhamisë, një tjetër në një zonë jugore dhe një të tretë ku adhuruesit lahen.

Murtaza, një dëshmitar tjetër okular i cili si shumë afganë mban një emër, i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se katër kamikazë sulmues sulmuan xhaminë.

Dy shpërthyen detonatorin e tyre në një celes sigurie, duke i lejuar dy të tjerët të vrapojnë brenda dhe të godasin kongregacionin e adhuruesve.

Një mjek lokal i tha BBC se besimtarët e plagosur po dërgoheshin në spitalin Mirwais.

Zëdhënësi i ministrisë së Brendshme, Qari Sayed Khosti tha në Twitter: “Ne jemi të trishtuar kur mësojmë se një shpërthim ndodhi në një xhami të vëllazërisë shiite në rrethin e parë të qytetit Kandahar, në të cilin një numër i bashkatdhetarëve tanë u martirizuan dhe u plagosën.”

Forcat speciale talebane mbërritën në zonë “për të përcaktuar natyrën e incidentit dhe për të sjellë autorët para drejtësisë”, shtoi ai.

Kujtojmë se të premten e kaluar, një sulm vetëvrasës ndaj një xhamie shiite gjatë lutjeve në qytetin verior të Kunduz vrau të paktën 50 njerëz.

IS-K tha se kreu sulmin, i cili ishte më vdekjeprurës që kur forcat amerikane u larguan në fund të gushtit.

Shpërndaje:

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 8 =