Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Ilaçi natyral që largon mukozën nga mushkëritë dhe kollën brenda natës

-800-0-77b46028bd28b8cb7bea94fd0b2c06ee

Kollitja e vazhdueshme mund t’iu zë ditën dhe natën, duke iu penguar që të bëni gjërat më të rëndësishme ose të mos iu lejojë të shijoni përfitimet e një gjumi të mirë gjatë natës. Dhe për një fëmijë, sistemi imunitar i të cilit nuk është zhvilluar ende mirë, një kollë e vazhdueshme mund të çojë në sëmundje më serioze.

Për të trajtuar kollën e vazhdueshme, një mjek ndoshta do të përshkruante një shurup kundër kollës, pa përmendur efektet e mundshme anësore dhe komplikimet afatgjata të këtyre zgjidhjeve farmaceutike.

Dy përbërësit, dextromethorphan dhe codeine, të cilat gjenden zakonisht në barnat e kollës mund të shkaktojnë dhimbje koke, pagjumësi ose migrenë. Ekziston një alternativë për medikamentet tipike të kollës të përshkruara nga mjekët.

Përzieni me kujdes mjaltë organik, vaj ulliri, miell dhe 1 lugë gjelle xhenxhefil të freskët ose pluhur dhe pastaj vendosni këtë përzierje në një pecetë ose garzë. Kompresën e përgatitur vendoseni në gjoks ose në shpinë. Të rriturit mund ta mbajnë kompresën gjatë natës, por duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo mund të shkaktojë djersitje të tepruar.

Për fëmijët, kompresa mund të zbatohet deri në tre orë para se të flenë. Lëkura e xhenxhefilit nuk ka efekte anësore, por duhet të përgatitet me kujdes, veçanërisht për fëmijët, sepse ata kanë lëkurë më të ndjeshme.

Xhenxhefili dhe mjalti janë përdorur prej kohësh si mjete efektive për një shumëllojshmëri çrregullimesh dhe në rastin e kollitjes së vazhdueshme, kanë provuar edhe njëherë efektivitetin.

Leave a comment