Uzina Dinamo, Rruga Memo Meto, Tiranë

Si të shpëtoni shpejt nga problemet me stomakun: 4 ilaçe natyrale në shtëpi

Screenshot_1-1-696x400

Vuani nga problemet në stomak? Çështjet gastrike janë një nga problemet e zakonshme me të cilat përballen të gjithë. Kjo është veçanërisht për shkak të ushqimeve pikante dhe stilit të dobët të jetesës. Dispepsi, fryrje, lemzë, urth, dhimbje stomaku, ulcera dhe nauze janë disa nga simptomat e zakonshme të problemeve të stomakut. Më poshtë janë listuar disa nga natyrale që gjenden lehtë në shtëpi që mund t’ju ofrojnë lehtësim të menjëhershëm nga problemet e stomakut.

Lëng mente ose çaj nenexhik

Një nga barishtet më të mira për të trajtuar problemet gastrike janë gjethet e mentes. Një lugë e mbushur me lëng nenexhiku ose ndonjë çaj nenexhiku të pjekur mund t’ju ​​ofrojë lehtësim të menjëhershëm nga problemet e stomakut. Nenexhiku përmban veti që ndihmojnë në heqjen qafe të gazit të bllokuar brenda stomakut dhe sigurojnë një ndjesi të ftohtë që relakson organin.

Caj xhinxheri

Xhenxhefili bën mrekulli kur bëhet fjalë për trajtimin e çështjeve të stomakut. Mjafton të vloni një pjesë të freskët të xhenxhefilit në pak ujë dhe ta pini kur keni ndonjë lloj problemi gastrik. Xhenxhefili përbëhet nga gingerol që ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Pirja e një filxhani me ujë të xhenxhefilit të zier para se të konsumoni ushqim mund të ndihmojë në stimulimin e prodhimit të tëmthit, lëngjeve të stomakut, etj.

Çaj kamomili

Ndiheni të fryrë? Provoni një filxhan çaj kamomili për të qetësuar stomakun në çast. Kamomili përmban veti anti-inflamatore dhe gjithashtu ndihmon në qetësimin e stomakut. Kur është koha e duhur për të pirë këtë çaj? Epo, koha më e mirë për të pirë çaj kamomili është natën, para se të bini në shtrat. Një filxhan çaj kamomili para gjumit mund të ndihmojë në zvogëlimin e tretjes, fryrjen, gazrat e bllokuar dhe lehtësimin e dhimbjeve të barkut për shkak të formimit të gazit.

Ziejini disa fara kopër

Kush nuk i pëlqen të trajtojë çështjet shëndetësore duke përdorur përbërës të kuzhinës? Kur vuani nga problemet gastrike si fryrja, urthi, etj, thjesht mund të bëni një filxhan çaj të mrekullueshëm duke përdorur disa fara kopër. Merrni një enë dhe shtoni pak ujë, vendosni një lugë çaji me fara kopër në të dhe lërini të ziejnë për 3-5 minuta. Kullojeni dhe pijeni. Kjo pije mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe gazrat e bllokuar në stomak dhe t’ju japë lehtësim të menjëhershëm nga dhimbjet e stomakut.

Related Posts

Leave a comment